kwiaty nawóz

Bonsai - porady


Artykuł powstał na podstawie materiałów udostępnionych przez firmę ogrodniczą Hortulus z Dobrzycy, specjalizującą się w tworzeniu stylowych ogrodów. Polecamy sadzonki i nasiona znajdujące się w ofercie sprzedaży centrum ogrodniczego HORTULUS.

Szczegółową ofertę znajdą Państwo na stronie internetowej:  www.hortulus.com.pl

bonsai nawozyBonsai to miniaturowe drzewka w doniczkach przypominające okazy występujące w przyrodzie. Sztuka hodowania bonsai pochodzi z Chin (jest tam nazywana pensai), mimo że jest kojarzona głównie z Japonią. Według źródeł Japończycy włączyli ją do swych tradycji w VIII wieku n.e. Pierwszy wiersz mówiący o bonsai pochodzi z połowy czternastego wieku, jednak najwcześniejsze rysunki pochodzą ze skryptów z 1309 roku. Sztuka bonsai zanikła w Chinach, podczas gdy w Japonii osiągnęła doskonałość.

Gotowe bonsai można nabyć w sklepie, albo uformować je samemu, wykorzystując rośliny doniczkowe i ogrodowe o ciekawej formie. Należy pamiętać, że rośliny ogrodowe przechodzą zimą okres spoczynku powinny więc stać w chłodnych, widnych pomieszczeniach, z dala od kaloryferów, lub być zadołowane w ogrodzie. Powinny być często zraszane. Na bonsai z roślin domowych można wykorzystać m.in.: fikusy, grubosza drzewiastego, szeflerę. Formując bonsai z roślin ogrodowych wybieramy egzemplarze o ciekawym pniu, ładnie ułożonych gałązkach i gęstych drobnych liściach. Kupując rośliny na bonsai w szkółce powinnyśmy zwrócić uwagę na rośliny sprzedawane po obniżonej cenie. Rośliny te często po przebytym stresie charakteryzują się ciekawą i oryginalną formą. Na bonsai polecane są: różnobarwne odmiany klonów, modrzewie, cyprysiki, świerki, sosny, jodły, jałowce, ogniki, irgi, trzmieliny, suchodrzew. Karłowe odmiany są prawie gotowymi bonsai np.: karłowa brzoza, czy szydlica.

Tworzenie bonsai
Ostrym sekatorem przecinamy roślinę, tak by uzyskała oczekiwaną formę. Można dodatkowo owinąć gałązki cienkim drutem i delikatnie odgiąć w celu nadania określonego kształtu. Skracamy najdłuższe korzenie, tak by roślina zmieściła się do doniczki. “Drzewko” sadzimy do specjalnej doniczki do bonsai, jest to najczęściej płytka misa z otworami. Doniczki takie dostępne są w sklepach w różnych kształtach i kolorach. Dno wysypujemy warstwą drenażu. Jako podłoże stosujemy ziemię do bonsai. Pierwszy raz podlewamy roślinę wstawiając ją do pojemnika z wodą.

Pielęgnacja
Najczęstszą przyczyną niepowodzenia w uprawie bonsai jest niedostateczne podlewanie. Do podlewania należy używać zraszacza. W upalny dzień ziemię należy spryskiwać nawet kilka razy. Gdy podłoże przeschnie, roślinę wystawiamy do naczynia z wodą do czasu całkowitego uwilgocenia.

Nawożenie
bonsai nawozy

 

Japońscy mistrzowie do nawożenia Bonsai stosują własne naturalne mieszanki. Nadmierne nawożenie jest niekorzystne, dlatego najlepiej stosować płynne nawozy wieloskładnikowe, mocno rozcieńczone. Polecamy nawóz BIOEKOR DLA BONSAI oraz EKOHUMUS zawierający  HUMUS - PRODUKT DŻDŻOWNIC KALIFORNIJSKICH.








bonsai nawozy

 

W miarę wzrostu należy wycinać niepotrzebne pędy i duże stare liście – w ich miejsce będą się pojawiać nowe coraz mniejsze, można również stosować preparaty skarlające. Jeśli “drutowaliśmy” roślinę należy po pewnym czasie poodcinać kawałkami drut, by nie wrósł w pędy. Roślinę możemy przesadzić co dwa, trzy lata, jednocześnie podcinając korzenie. W celu uzyskania dokładniejszych informacji proponujemy zapoznać się z bogato ilustrowaną literaturą:

  • Harry Tomlinson, “Bonsai”,
  • H. Ruger, “Bonsai – to może być proste”,
  • Wydawnictwo Muza, “Bonsai”.



Artykuł powstał na podstawie materiałów udostępnionych przez firmę ogrodniczą Hortulus z Dobrzycy, specjalizującą się w tworzeniu stylowych ogrodów. Polecamy sadzonki i nasiona znajdujące się w ofercie sprzedaży centrum ogrodniczego HORTULUS.

Szczegółową ofertę znajdą Państwo na stronie internetowej:  www.hortulus.com.pl

EKOR SP.J., Skórzewo, ul. Krótka 15, 60-185 Poznań www.ekor.com.pl, e-mail: office@ekor.com.pl, tel. +48 (061) 814 36 27

design: www.albeo.eu