Artykuł powstał na podstawie materiałów udostępnionych przez firmę ogrodniczą Hortulus z Dobrzycy, specjalizującą się w tworzeniu stylowych ogrodów. Polecamy sadzonki i nasiona znajdujące się w ofercie sprzedaży centrum ogrodniczego HORTULUS.
Szczegółową ofertę znajdą Państwo na stronie internetowej: www.hortulus.com.pl
Krzewy iglaste są najchętniej i najczęściej sadzoną grupą roślin. Ich zalety to:
* różnorodność form (od płożących się, rozłożystych, wypiętrzających się, poprzez stożkowe do kulistych);
* różna wielkość i siła wzrostu poszczególnych gatunków pozwala zastosować je jako rośliny żywopłotowe, lub wykorzystać w zminiaturyzowanych kompozycjach ogrodowych, na tarasach i balkonach;
* bogata kolorystyka (od różnych odcieni zieleni, szarego, srebrnego poprzez różne tonacje żółtego, a zimą również czerwieni) pozwala tworzyć ciekawe kompozycje nie tylko pod względem kształtów i form, ale również barwy;
* drzewa i krzewy iglaste są roślinami zimozielonymi (wyjątkiem jest modrzew, miłorząb, metasekwoja, cypryśnik błotny), niektóre z nich zmieniają zimą barwę na szaroburą, pomarańczową lub brunatnowiśniową, inne pozostają zielone; te które przebarwiają się intensywniej są zwykle bardziej mrozoodporne niż te, które pozostają zielone.
Dzięki tym cechom krzewy iglaste mają wszechstronne zastosowanie w ogrodach, na balkonach i tarasach oraz w tzw. zieleni instytucjonalnej. Formy szybko rosnące stanowią najlepszy materiał na wszelkiego rodzaju osłony (żywopłot), które wyciszają uliczny hałas, chronią przed wiatrem tworząc intymne i zaciszne miejsca. Są one zimą, jedną z nielicznych form dekorujących nasz ogród w tym "martwym okresie", a w pozostałych porach roku stanowią interesujące elementy zieleni. W dużych ogrodach krzewy iglaste sadzone w grupach, powinny się powtarzać, zwłaszcza gatunki i odmiany stanowiące tło dla innych ciekawych roślin. Powtarzające się egzemplarze jednego gatunku sadzimy obok siebie tak, aby dały one "barwną plamę" w kompozycji. Dobieramy kolorystycznie rośliny w ten sposób, aby przynajmniej połowa krzewów była barwy zielonej, a drugą połowę stanowiły krzewy barwy niebieskiej, szarej i żółtej. Zasada ta nie dotyczy kompozycji, w których zestawienie odcieni jednej barwy jest zamierzone. Jednak tak wyrafinowane kompozycje w żółci lub szarości są trudne i nie polecam ich amatorom projektowania. Należy pamiętać, że duży ogród obsadzony tylko krzewami iglastymi wygląda monotonnie i smutno. Musimy więc nauczyć się łączyć je z innymi grupami roślin.
Wybierając rośliny do naszego ogrodu musimy:
* zapoznać się z różnorodnością form, kształtów i siły wzrostu poszczególnych roślin;
* wziąć pod uwagę wielkość naszego ogrodu, oświetlenie i lokalizację, dostęp do wody, ukształtowanie terenu;
* uwzględnić aspekty ekonomiczne - krzewy iglaste są jedną z droższych grup roślin, jednak rzadko kto zdaje sobie sprawę, że krzewy sprzedawane jako materiał standardowy (wys. 40-60cm przy kolumnowym pokroju) jest produkowany przez szkółkę 3-4 lata, a formy karłowe, szczepione i wolno rosnące produkuje się 5-6 lat.
Wysoka cena wynika więc z okresu produkcji i technologii: większość szkółek rozmnaża krzewy iglaste przez sadzonkowanie, co powoduje, że produkcja jest droższa, ale materiał jest jednorodny pod względem barwy i pokroju. Czasami można kupić krzewy iglaste po"okazyjnej cenie"; zazwyczaj są to 2-3 letnie siewki produkowane przez leśników, które potem mają różny pokrój, barwę i siłę wzrostu. Taki materiał może być wykorzystany na cięty żywopłot, ale i w tym przypadku jego dekoracyjność może okazać się niewielka. Ostrzegamy również przed kupowaniem roślin bez doniczki lub foliowego pojemnika, tzn. wykopanych wprost z gruntu. Obecnie w Polsce bardzo rzadko produkuje się rośliny w gruncie stosując odpowiednie zabiegi, aby można było je bez ryzyka przesadzić. Rośliny te są tańsze od krzewów pojemnikowanych, zawsze jednak ryzyko ich nieprzyjęcia jest dość duże i zależy w dużej mierze od prowadzenia rośliny w szkółce, od czasu jej wykopania ze szkółki oraz pory roku. Nie wolno dopuścić, aby ziemia znajdująca się między korzeniami osypała się. Roślina, której przyjęcia możemy być pewni to taka, której bryła korzeniowa po wyjęciu z doniczki lub rozerwaniu worka zachowuje kształt pojemnika, a ponadto widać, że jest ona dobrze przerośnięta korzeniami rośliny. Obecnie w szkółkach rośliny produkuje się, począwszy od sadzonki, w pojemnikach. Zabezpiecza to bryłę korzeniową przed rozsypaniem się i pozwala sadzić rośliny pojemnikowane przez cały rok (z wyjątkiem okresu, gdy ziemia jest zamarznięta), bez skutków ubocznych. Ważne jest, aby przy zakupie bryła korzeniowa była przerośnięta korzeniami i nieprzesuszona
Przy zakupie iglaków płożących się lub wypiętrzających ważne jest, aby zwrócić uwagę na ich cięcie, które powinno zostać wykonane podczas produkcji. Często można spotkać płożące formy jałowca z jednym długim pędem. Jest to roślina raczej nieodpowiednia, chyba że szukamy takiego egzemplarza do określonej kompozycji. Roślina niecięta będzie rosła tylko w jedną stronę i po kilku latach nadmiernie rozrośnięta jedna gałąź może ulec wyłamaniu pod wpływem śniegu nie wspominając o tym, że cała roślina jest wtedy mało dekoracyjna. Staramy się więc wybrać egzemplarze płożące nawet mniejsze, ale równomiernie przycięte.
Zasady kupowania roślin
Jeżeli nie mamy dokładnie opracowanego projektu ogrodu kupujemy rośliny partiami. Musimy najpierw ustalić, gdzie chcielibyśmy posadzić krzewy iglaste; w tym celu dzielimy ogród na sektory, na przykład: część frontowa, lewa i prawa strona budynku, ogród wypoczynkowy. Pozwoli nam to rozłożyć wydatki oraz umożliwi bardziej precyzyjny dobór roślin. W pierwszej kolejności musimy wybrać iglaki podstawowe, te które będą tłem dla innych roślin. Jeżeli chcemy założyć żywopłot z jednego gatunku wybieramy go w pierwszej kolejności, i nie powtarzamy tego gatunku w kompozycjach roślin. Jeżeli wybraliśmy już pierwszą grupę roślin - sadzimy je, a po dokładnym zastanowieniu się jakich roślin pod względem formy, kształtu, koloru potrzebujemy, kupujemy następne partie.
Iglaki - porady
Spis treści
Strona 1 z 2