kwiaty nawóz

Rośliny doniczkowe - porady


Artykuł powstał na podstawie materiałów udostępnionych przez firmę ogrodniczą Hortulus
z Dobrzycy
, specjalizującą się w tworzeniu stylowych ogrodów. Polecamy sadzonki i nasiona znajdujące się w ofercie sprzedaży centrum ogrodniczego HORTULUS.

Szczegółową ofertę znajdą Państwo na stronie internetowej:  www.hortulus.com.pl

kaktusy nawozy Rośliny doniczkowe są żywą dekoracją wnętrza naszych domów, stwarzają miłą atmosferę, łagodzą surowy charakter pomieszczeń. Goszczą, także w urzędach, bankach, restauracjach, hotelach. Kupując rośliny doniczkowe dobieramy je do wystroju wnętrz, a także do warunków świetlnych i temperaturowych jakie tam panują.

I. Rośliny do wnętrz ciepłych, bardzo słonecznych, suchych:

  • kaktusy: Zygocactus sp. (zygokaktus), Opuntia sp. (opuncja), Mammillaria sp. (mammularia), karnegia, Cephalocerens sp. (cefalocereus), Echinopsis sp. (echinopsis), Rebutia sp. (rebucja), itd.;
  • sukulenty: Crassula arborescens (grubosz drzewiasty), adromischus, Aeonium sp. (aeonium), Agavea sp. (agawa), Aloë sp. (aloes), konofit, Echeveria sp. (eszeweria), Euphorbia sp. (wilczomlecz); pachypodium, kalanchoe, Gasteria sp. (gasteria), Havortia sp. (haworcja), Lithops (żywe kamienie), Fucaria sp. (fukaria), Sedum sp. (rozchodniki);
  • sukulenty epifityczne (znoszą zacienienie, wymagają większej wilgotności powietrza i podłoża): Epiphyllum sp., Rhipsalis sp.


II. Rośliny do wnętrz ciepłych za światłem rozproszonym, wilgotnych (temp. powyżej 20° C, zimą ok. 22° C):

  • Croton sp. (krotony), Anthurium sp. (anturium), begonia, Sheflera sp. (szeflera), Hoya sp. (hoja), Meranta sp. (maranta), Calathea sp. (kalatea), ananasowate: Ananes satirus (ananas jadalny), echmea wstęgowata, guzmania, tailancja, skrytokwiat; palmy, Hamalomea, Pandan, Ctenanthe oppenheimiana


III. Rośliny do wnętrz ze światłem rozproszonym i niską temp. zimą [lato - 18° C i wyżej, zimą 6-8° C, nie więcej niż 15° C] – na werandy, hole, ogrody zimowe:

  • aukuba, juka, bluszcz, paproć, araukaria wyniosła, ficus sprężysty, nolina, zielistka, sitowie, bonsai, murraja wiechowata


IV. Rośliny do wnętrz ze światłem rozproszonym, temp. umiarkowaną (16-18° C, zimą podobnie):

  • fikus płaczący (Ficus benjamina), fikus sprężysty (Ficus elastica), dracena, juka, diffenbachia, cyklamen, gardenia


V. Rośliny do wnętrz wilgotnych, ciepłych z małą ilością światła, np. łazienki [temp. powyżej 20° C]:

  • większość paproci, cibora, bluszcze, bonsai, skrzydłokwiat (Spathiphyllum)


Należy pamiętać, że kwiaty doniczkowe mają różne wymagania wilgotnościowe:

1. Rośliny wymagajace mało wody - podłoże między podlewaniami powinno przeschnąć:

  • kaktusy i inne sukulenty: grubosz drzewiasty, agawa, aloes, pachypodium, kalanchoe, eszeweria, rozchodniki, wilczomlecz, skalnice;
  • juki, noliny, platycerium, hoja, eszynantus, starzec.

2. Rośliny wymagające dużo wody - nie lubią przesychania:

  • cibora, większość paproci, skrzydłokwiat, alokasja, pandan, murraja wiechowata, ctenanthe oppenheimiana, palmy


Ozdobą wielu gat. oprócz atrakcyjnych liści są kwiaty. Ze względu na kwitnienie można podzielić je na:

1. Rośliny o kwiatach trwałych (kwitnące wielokrotnie):

  • hoja, fiołek afrykański, eszynantus, pelargonie, oleander, róża chińska, bilbergia, zygokaktus, gardenia , gasteria, echmea wstęgowata

2. Rośliny kwitnące jeden raz (nie powtarzają kwitnienia):

  • pantofelek, gloksynie, wrzos kruchy, poinsecja, cyklamen, kalanchoe, vriesy, guzmanie i inne, ananasowate (wyj. Bilbergia)


W związku z tym, że w naszych mieszkaniach zimą jest cieplej niż w mieszkaniach naszych babć, zmienił się asortyment uprawianych roślin i zasady ich uprawiania.

Przede wszystkim nie jest prawdą, że przesadzamy kwiaty tylko wiosną! Najtrudniej jest roślinom przeżyć grudzień, poza tym miesiącem każdego dnia przybywa światła i wszelkie prace takie jak przesadzanie można bez problemów wykonywać. Nie prawdą jest, że nie nawozimy roślin zimą! Obecnie większość roślin w związku z tym, że trzymane są w ciepłych mieszkaniach wegetuje cały rok i należy zadbać choć w minimalnym zakresie o nawożenie i podlewanie, a jedynym czynnikiem, który nas ogranicza to brak światła (chodzi tu o długość dnia). Jeżeli jesteśmy w stanie dostarczyć roślinie większą ilość światła w sposób sztuczny , np. jarzeniówkami typu Flora, to nie ma w ogóle znaczenia czy jest to miesiąc letni czy zimowy. W sprzedaży są również specjalne nawozy tzw. zimowe.

Nie prawdą jest, że przyczyną złego wyglądu rośliny są wyłącznie choroby i szkodniki roślin! Uszkodzenia roślin i ich zła kondycja mogą być spowodowane zaburzeniami fizjologicznymi, wynikającymi z:

1. przelania - wskazuje na to zgniły korzeń – możemy próbować ratować roślinę osuszając korzeń;
2. wysuszenie gleby - nie chłonie ona wody, a korzenie są suche mimo podlewania;
3. przypalenie świetlne – wystawienie roślin na duże nasłonecznienie, zwłaszcza wrażliwych odmian powoduje powstawanie brązowych plam na liściach, zasychające końce liści wskazują na zbyt suche powietrze;
4. przeciągi - niektóre rośliny wprost nie znoszą przeciągów, np. szeflera reaguje na przeciąg zrzucaniem liści.

Nie prawdą jest, że przesadzamy roślinę zawsze w doniczkę o numer większą! Dzisiaj ze względu na długi okres wegetacji roślin w naszych ciepłych mieszkaniach i możliwość stosowania nawozów do roślin ozdobnych rośliny rosną dobrze i szybko. Z tego względu stosując zasadę przesadzania roślin w doniczkę o numer większą musielibyśmy przesadzać niektóre gatunki nawet dwa razy w roku. Wybierając doniczkę powinniśmy uwzględnić proporcje, doniczki i rośliny i tempo wzrostu rośliny.

Nie wszystkie rośliny rozmnaża się ze “ szczepki’’! Większość sprzedawanych roślin rozmnażana jest w laboratoriach in vitro, ich uprawa jest sterowana, często karpy przywożone są z innych krajów będących ich ojczyzną, np. juka. Z tego powodu trudno jest rozmnożyć takie rośliny w sposób amatorski lub czas dorastania tych roślin do efektownej postaci jest bardzo długi.

Pamiętajmy, że: najlepiej kupić gotowa mieszankę ziemi dla danego gatunku, ma ona właściwą strukturę i odpowiednią kwasowość dzięki czemu unikniemy niemiłych niespodzianek. Pamiętajmy - dobra ziemia może by droga.

Wybieramy doniczki. Doniczki należy wybierać starannie. Dzisiaj doniczki stanowią element aranżacji wnętrz. Zasady:

1. zdecydowanie lepiej rośliny rosną w donicach glinianych niż w plastykowych, jeśli mamy do wyboru donice ze zwykłej gliny i donice glazurowane pamiętajmy, że korzenie roślin lepiej oddychają w doniczce z czystej gliny ale wymagają częstszego podlewania;
2. roślina lepiej rośnie w samej doniczce niż w doniczce wkładanej do osłonki, musimy pamiętać o drenażu;
3. są gatunki, dla których musimy dobrać donicę w odpowiednim kształcie ze względu na ich wymagania np.:

  • kaktusy – niskie, płaskie donice, np. misy;
  • bonsai – niskie, płaskie doniczki, tzw. bonsajówki;
  • palmy – wysokie, wąskie doniczki, w stosunku 1:3 szer. do wys. tzw. palmówki;
  • noliny, cyklameny – płaskie, szerokie misy;
  • cibora – donice-osłonki (bez dziury w dnie).


Przy wyborze doniczek dla innych roślin kierujemy się zasadą wielkości, estetycznego wyglądu, kolorem, własnymi potrzebami. W sprzedaży są doniczki nieodporne na mróz i mrozoodporne, które możemy wykorzystać na balkonach, tarasach. Duże donice mrozoodporne posiadają duże dziury w dnie.

Podstawka – jest raczej koniecznością niż ozdoba dlatego, jeśli możemy to powinniśmy z niego zrezygnować.

Jeśli Państwo macie w swoich domach podgrzewane podłogi to należy pamiętać, by rośliny nie stały w miejscu przechodzenia kabli (wysuszanie ziemi), a jeśli muszą stać w tym miejscu - to powinny być umieszczone na stojaku. W handlu znajdują się obecne różnorodne stojaki o różnej wysokości, kolorze i kształcie. Jeśli zdecydujemy się na umieszczenie naszych roślin w koszach wiklinowych to powinniśmy pamiętać by były wyścielone folią. Jeżeli rośliny sadzimy w dębowej donicy to przed posadzeniem należy ją namoczyć w wodzie na 4-8 godzin.

kaktusy nawozy

Do nawożenia roślin doniczkowych polecamy nawóz BIOEKOR dla roślin doniczkowych domowych, który zapewnia bujny wzrost, obfite i długie kwitnienie oraz intensywne wybarwienie liści i kwiatów.

Polecamy literaturę:
J. Rak, "Pielęgnowanie roślin pokojowych"
Wydawnictwo Muza, "Doniczkowe piękności"
Wydawnictwo Elipsa, "Ogród w domu"
Wydawnictwo Elipsa, "Zieleń w domu"

Artykuł powstał na podstawie materiałów udostępnionych przez firmę ogrodniczą Hortulus
z Dobrzycy
, specjalizującą się w tworzeniu stylowych ogrodów. Polecamy sadzonki i nasiona znajdujące się w ofercie sprzedaży centrum ogrodniczego HORTULUS.

Szczegółową ofertę znajdą Państwo na stronie internetowej:  www.hortulus.com.pl

EKOR SP.J., Skórzewo, ul. Krótka 15, 60-185 Poznań www.ekor.com.pl, e-mail: office@ekor.com.pl, tel. +48 (061) 814 36 27

design: www.albeo.eu