kwiaty nawóz

Wrzosowate i na wrzosowiska - porady


Artykuł powstał na podstawie materiałów udostępnionych przez firmę ogrodniczą Hortulus z Dobrzycy, specjalizującą się w tworzeniu stylowych ogrodów. Polecamy sadzonki i nasiona znajdujące się w ofercie sprzedaży centrum ogrodniczego HORTULUS.

Szczegółową ofertę znajdą Państwo na stronie internetowej:  www.hortulus.com.pl

wrzosy nawozyRośliny wrzosowate to grupa roślin, które do prawidłowego rozwoju potrzebują kwaśnej gleby o pH 3,5-5,5. Zazwyczaj nie posiadamy takiej gleby, dlatego musimy tym roślinom w sposób sztuczny zapewnić warunki do rozwoju. W tym celu glebę macierzystą musimy wymienić na torf kwaśny dostępny w punktach sprzedaży roślin.

Do grupy roślin wrzosowatych należą krzewy o silniejszym wzroście takie jak: różaneczniki, azalie, pierisy, kiścienie, kalmie, skimmia, bagno zwyczajne, borówka amerykańska oraz rośliny będące wrzosowatymi krzewinkami np.: wrzosy, wrzośce, hebe, golteria, modrzewnica, dabecja, mącznica, żurawina.

Zasady sadzenia
Wysokie rośliny wrzosowate sadzimy najczęściej jako solitery (pojedynczo) i wtedy ziemię wymieniamy punktowo. W tym celu wykopujemy dołek płytki i szeroki, który wypełniamy torfem kwaśnym (ok. 90-100 l). Sadząc grupę roślin wrzosowatych, tworząc wrzosowisko wymieniamy glebę na całej powierzchni na głębokości 20-30 cm. Po posadzeniu miejsce pod roślinami ściółkujemy najlepiej dobrze rozłożoną korą sosnową. Obok funkcji dekoracyjnych chroni ona glebę przed przegrzaniem, nadmiernym parowaniem, przemarzaniem i hamuje rozwój chwastów.

Stanowisko

Ponieważ większość roślin wrzosowatych to rośliny zimozielone, powinny być sadzone w miejscach półcienistych, cienistych, osłoniętych. Azalie, wrzosy i wrzośce lubią miejsca słoneczne. Te ostatnie (wrzośce) mogą rosnąć w półcieniu, tolerują wyższe pH podłoża.

Okrywanie
Większość roślin wrzosowatych, zwłaszcza rośliny młode powinny być zabezpieczona na zimę. Do tego celu najlepsza jest przewiewna włóknina, dostępna w sklepach w różnych rozmiarach oraz gałęzie świerkowe i sosnowe (tzw. stroisz).

wrzosy nawozy




Zabiegi pielęgnacyjne

* podlewanie w okresie kwitnienia i suszy (dobrze jest też rośliny podlać obficie przed zimą),
* ściółkowanie powierzchni gleby,
* nawożenie gotowymi mieszankami dla roślin wrzosowatych dostępnymi w sklepach,
* usuwanie przekwitniętych kwiatów u różaneczników i azalii,
* ręczne usuwanie chwastów bez użycia herbicydów czy ostrych narzędzi mogących uszkodzić płytki system korzeniowy.


Polecamy nawóz BIOEKOR dla iglaków i roślin wrzosowatych zawierający naturalny składnik organiczny.

Rośliny wrzosowate wysokie


* Skimmia japońska (Skimmia japonica) – zimozielony krzew do 1m wys., o skórzastych, zielonych liściach od, spodu srebrzystych. Kwiaty ma białe, zebrane w grona, kwitnie III – IV. Jesienią pojawiają się czerwone owoce utrzymujące się do wiosny. Może rosnąć w pełnym słońcu lub półcieniu. Wymaga okrycia na zimę.
* Borówka amerykańska (Vaccinium corymbosum) – krzewy do 2 – 3m wys., mają smaczne duże owoce o ciemnogranatowej skórce i białym miąższu
* Bagno zwyczajne (Ledum palustre) – zimozielony, wyprostowany krzew do 1m wys., z rudym wełnistym owłosieniem na pędach i dolnej stronie liści. Kwiaty ma drobne, białe V- VI. Jego gałązki stosowane są jako środek odstraszający mole.
* Kalmia wąskolistna (Kalmia angustifolia) – krzew do 1m wys., o zimozielonych liściach i różowych kwiatach V – VI.
* Kalmia szerokolistna (Kalmia latifolia) – zimozielony krzew do 2-2,5m wys. Kwitnie V-VI na różowo lub w zależności od odmiany na czerwono. Bardziej wrażliwa na mróz od poprzedniej.
* Pieris japoński (Pieris japonica) – zimozielony krzew o wysokości od 0,5 do 2m w zależności od odmiany, kwitnie wiosną na biało. Odmiany różnią się zabarwieniem liści i młodych przyrostów. Odmiana “Variegata” ma białopaskowane liście.
* Pieris amerykański (Pieris floribunda) – zimozielony krzew o wysokości do 2m, kwiaty dzbaneczkowate, białe, zebrane w wyprostowane wiechy, kwitnie IV – V. Mrozoodporny. Interesujące są również mieszańce tych odmian.
* Kiścień wawrzynkowy (Lencothöe walteri) – zimozielony krzew do 1m wy., o ciemnozielonych liściach jesienią przebarwiających się na czerwono, kwitnie na biało V – VI. Odmiana “Rainbow” ma bardzo ciekawe liście upstrzone żółtymi, różowymi lub kremowymi plamami. Odmiana “Scarletta” – liście w zależności od sezonu są czerwone, miedziane lub zielone.

Rośliny wrzosowate niskie

* Wrzosy (Calluna sp.) – zimozielone krzewinki wysokość od 10cm do 0,5m, kwitnące latem i jesienią. Liście w zależności od odmiany żółte, zielone, szarozielone, brunatne. Kwiaty pełne lub pojedyncze, mogą być białe, różowe lub karminowe. Wymagają okrywania.
* Brukentalia ostrolistna (Bruckenthalia spiculifolia) – krzewinka bardzo podobna do wrzosów, kwitnie w lipcu na różowo, lubi miejsca słoneczne.
* Wrzośce (Erica sp.) – zimozielona krzewinka o igiełkowatych liściach w okółkach. Kwiaty dzbankowate lub rurkowate. Mogą być białe, różowe, czerwone (Erica carnea – wrzosiec czerwony), ukazują się już w lutym i kwitną do maja. Należy je okrywać.
* Wrzosiec bagienny (Erica tetralix) – zimozielona krzewinka, liście igiełkowate, bardzo drobne, gruczołowato orzęsione. Ma beczułkowate, różowe kwiaty na końcach pędów. Kwitnie VI-IX.
* Dabecja kantabryjska (Daboecia cantabrica) – zimozielona krzewinka do 30cm wys., o pokładających się pędach. Kwitnie od czerwca do przymrozków w kolorze białym, różowym lub bordowym w zależności od odmiany. Wymaga zimą okrywania.
* Hebe (Hebe sp.) – zimozielona krzewinka do 30-40cm wys., ozdobna głównie z liści, wymagająca okrywania na zimę.
o Hebe carnosula – liście jasnozielone, zaokrąglone
o Hebe pinquifolia – liście zaokrąglone, jasnozielone
o Hebe ochracea – liście rudawe, przypominające gałązki cyprysika
o Hebe buxifolia – liście ciemnozielone, gęsto ułożone na gałązce
* Modrzewnica pospolita (Andromeda polifolia) – niska, zimozielona krzewinka do 20-30cm wys., o wąskich lancetowatych, srebrzystych liściach, kwitnie V-VII. Kwiaty jasnoróżowe, beczułkowate. Dobrze zimuje. Odmiana “Compacta” – niższa bardziej zwarta.

* Golteria pełzająca (Gaultheria procumbens) – niska, zimozielona o małych, okrągłych, zaczerwienionych liściach. Kwiaty białe od czerwca do września. Czerwone owoce utrzymujące się do wiosny. Nadają się do parzenia herbaty.

* Żurawina błotna (Vaccinium oxycoccos) – płożąca, zimozielona roślina o długich cienkich pędach i drobnych szarych liściach. Ma jadalne czerwone owoce.

* Mącznica lekarska (Arctostaphylos uva-ursi) – zimozielona, płożąca roślina. Drobne ciemnozielone, skórzaste liście, kwiaty drobne, białe, zaróżowione V-VI, czerwone owoce. Roślina lecznicza.

Uzupełniającymi roślinami na wrzosowiska i do sadzenia w towarzystwie roślin wrzosowatych są rośliny cebulowe, tj.: przebiśnieg, krokus, szafirek, oraz krzewy takie jak: brzoza karłowa, żarnowce, janowce i magnolie. Z bylin można sadzić w ich towarzystwie: macierzanki, lewizje, goryczkę i kostrzewę. Drzewa nadające się na wrzosowiska to: brzoza, kosodrzewina, dąb kolumnowy oraz wierzby karłowe i szczepione.

Artykuł powstał na podstawie materiałów udostępnionych przez firmę ogrodniczą Hortulus z Dobrzycy, specjalizującą się w tworzeniu stylowych ogrodów. Polecamy sadzonki i nasiona znajdujące się w ofercie sprzedaży centrum ogrodniczego HORTULUS.

Szczegółową ofertę znajdą Państwo na stronie internetowej:  www.hortulus.com.pl

EKOR SP.J., Skórzewo, ul. Krótka 15, 60-185 Poznań www.ekor.com.pl, e-mail: office@ekor.com.pl, tel. +48 (061) 814 36 27

design: www.albeo.eu